Rafał Becker

 

Trenuję kung-fu od 15-go roku życia tj. od 25 lat. Trening kung-fu rozpoczynałem na obozach kung-fu organizowanych przez instruktora Andrzeja Braksala w Warszawie. Następnie przez 3 lata uczyłem się Shaolin chang quan wg. mistrza Yang Jwing Minga. W wieku 18 lat poznałem sifu Sławomira Pawłowskiego pod którego kierunkiem rozpocząłem trening 5 zwierząt Shaolin i od tej pory nigdy nie miałem już wątpliwości, że wybrałem właściwego dla mnie nauczyciela kung-fu. Około trzydziestki kiedy zacząłem odczuwać coraz większe zmęczenie ćwicząc twarde kung-fu poprosiłem swojego sifu o pokazanie mi czym jest energia qi (wiedziałem, że Sławek trenuje od wielu lat Taiji quan). Sławek zaprezentował to mi wpierw wykonując na mnie uderzenie z użyciem tylko takiej energii jaką się wykorzystuje w stylach zewnętrznych-poleciałem więc metr do tyłu, ale wstałem i byłem dalej gotowy do walki. Jednak kiedy wykonał uderzenie z wykorzystaniem energii qi nie ruszyłem się z miejsca, ale  wewnątrz ciała czułem jakby mnie coś miażdżyło. Różnica była dla mnie zbyt namacalna i zbyt frapująca żeby nie pójść dalej drogą stylów wewnętrznych. Tak rozpoczął się nowy rozdział w moim treningu zorientowany na Qigong i pracę z energią qi.

W sierpniu 2012 roku wziąłem udział w wyprawie do Klasztoru Shaolin zorganizowanej przez mojego Mistrza Sławomira Pawłowskiego. Dzięki jego wysiłkom i uprzejmości wziąłem udział w treningach z Mistrzem Shi De Hong, który jest najwyższej klasy ekspertem shaolińskiego Qigongu.  Pod jego okiem uczyłem się systemów qigong: Shaolin Ba Duan Jin, Shaolin Yi Jin Jing, ćwiczeń wprowadzających (automasaży) do systemu Xi Sui Jing oraz kontynuowałem naukę systemu Shaolin Luohan Zhuang Kung (pierwszą część systemu poznałem od sifu Sławomira Pawłowskiego). Na koniec nauki zostałem przeegzaminowany z poznanego materiału czego efektem jest certyfikat, który został mi wręczony przez Mistrza Shi De Hong.

W dniach 29.04 do 8.05.2013 zorganizowałem pierwsze w Polsce seminarium shaolińskiego qigongu  z Mistrzem Shi De Hongiem. W ramach seminarium poznaliśmy 4 systemy qigong: Shaolin Shi Duan Jin siedząc (10 Kawałków Brokatu), Shaolin Yi Jin Jing (Przemiana Mięśni i Ścięgien) , Shaolin Luohan Kung oraz Xi Sui Jing (Przemywanie Szpiku). Uczestnicy seminarium zostali przeegzaminowani przez Mistrza czego poświadczeniem był pamiątkowy certyfikat.

Mistrz przyjął mnie na swojego osobistego ucznia co jest wielkim zaszczytem, ale też zobowiązuje do dalszej ciężkiej pracy na rzecz popularyzowania shaolińskiego qigongu w Polsce. Tym bardziej, że Mistrz zaproponował mi otworzenie jego pierwszej w Europie szkoły w naszym kraju:)

IMG_9669

 

W sierpniu 2014 roku w ramach drugiej wizyty w Klasztorze Shaolin uczyłem się qigongu pod okiem 3 mistrzów: Shi Su Ganga (30 generacja mnichów shaolińskich), Shi De Honga (31 generacja) oraz Shi De Lina (31 generacja).

W ramach zajęć z mistrzem Shi Su Gangiem pobierałem naukę dotyczącą 3 systemów shaolińskiego qigongu: Shi Er Duan Jin (12 Kawałków Brokatu siedząc), Shi Er Da Jin Gong ( 12 ćwiczeń dla wzmocnienia siły i witalności) oraz Shaolin Chan Quan Yang Sheng Gong (system meridianowy). Wszystkie one pochodzą z przekazu od wielkiego mistrza Shi Su Yuna). Nauka u mistrza Shi Su Ganga była dla mnie wielkim zaszczytem i przyjemnością. Mam nadzieję kontynuować naukę u tego mistrza podczas mojej następnej wizyty w Chinach.

_MG_2317

(Na zdjęciu Rafał Becker z mistrzem Shi Su Gangiem)

Z mistrzem Shi De Hongiem kontynuowałem naukę poprzednio poznanych systemów. Natomiast od mistrza Shi De Lina uczyłem się systemu Rou quan.

_MG_9987

W 2016 roku odbył trzecią wizytę w Shaolinie gdzie uczył się qigongu pod okiem 4 mistrzów: Shi De Honga, Shi Su Ganga, Shi De Yanga i Shi Yan Ao. Pod okiem mistrza Shi De Honga poznawał 3 część systemu Shaolin Luohan Zhuang Gong (qigong medyczny). Mistrz Shi De Yang uczył unikalny system Shaolin Feng Bai Liu (do tej pory był to system znany w Shaolinie tylko mistrzowi Shi De Yangowi). Jesteśmy nielicznymi uczniami na Zachodzie, którzy poznali ten qigong. Mistrza Shi Su Gang przekazał system Tian Di Fo a mistrz Shi Yan Ao uczył 2 form: Rou quan Tong Bi quan oraz Huan Yuan (to kolejny sekretny system z Shaolinu).

IMG_0101

mistrz Shi De Hong i Rafał Becker

IMG_0470

mistrz Shi Su Gang i Rafał Becker

IMG_0455

mistrz Shi Yan Ao i Rafał Becker

IMG_0059

mistrz Shi De Yang i Rafał Becker

W tym samym roku Rafał zaprosił do Polski po raz pierwszy dr Yuhonga Xie, który przekazywał system Guolin qigong, który ma renomę w Chinach jako jeden z systemów antyrakowych.

IMG_0634

dr Yuhong Xie i Rafał Becker

WordPress Themes